Koordinace a příprava: Oslavte.cz

Fotograf: Martin Kotajny

Catering a dekorace: ASŠ Č.Těšín

Moderátorka: Iza Kapias

_______________________________________________________________________________

Těšínské dožínky, tak trochu jinak navázaly na tradici připravovaných akcí Ekologické farmy v Podbeskydí (Těšínský krmáš, Stejkobraní, Farmářské slavnosti atd.)

Letošní akce  proběhla v sobotu 16.9. 2023 v Koňákově pod Záštitou ministra zemědělství Ing. Marka Výborného.

Rodinná farma Koňákov se nachází v krásném prostředí Pobeskydí v průměrné nadmořské výšce 400 m n. m. kousek od Českého Těšína. Celá farma funguje v režimu ekologického hospodářství. Ideou farmy je opětovné navrácení k přírodě
a k produkci kvalitního a chutného masa.

 • Akce se nesla v duchu „studenti v akci“. Do příprav a organizace byla opět zapojená Střední Albrechtová škola z Českého Těšína, která vyučuje obory Zemědělství (ekologie a životní prostředí, agropodnikání…), Hotel a gastro (řezník, pekař, kuchař….), Polygrafie …

Cílem nebylo jen se pobavit, ale také aby lidé získali povědomí o fungování a realitě dnešních rodinných farem. Přiblížit studentům, rodinám s dětmi a široké veřejnosti práci na farmě a potřebnou techniku. Osvětou je seznámit se zemědělským výrobním cyklem od semínka až po prodej zemědělských produktů na pultu. Dožínek se zúčastnilo kolem 30 vystavovatelů.

Díky podpoře mimo jiné i Ministerstva zemědělství jsme mohli připravit bohatý program, vystoupení hudebních a tanečních skupin, edukačně řemeslnou stezku pro

děti, vystavit zemědělské stroje a hospodářské zvířata. Jednou z velkých atrakcí byl trenažér dojení krávy a hydraulický býk.

Počasí bylo krásné, což přilákalo velký počet účastníků a rodin s dětmi. Přesný počet není určen, ale odhad je cca 4 tisíce návštěvníků.  Každý si určitě přišel na své, o bohatý program,  dobré regionální jídlo a pití nebyla nouze. Mezi významné účastníky, kteří pronesli zdravici na pódiu byl místostarosta města Český Těšín pan Ing. V. Slováček, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. S.Folwarczny, ředitel ASŠ Mgr. P. Cieslar a významní podnikatelé z regionu. Svou zdravicí a modlitbou s poděkováním za úrodu přispěl také pastor Pietak.

Jelikož celá akce probíhala v prostorech farmy, tak ve vyčištěných prostorech a přístřešku pro krávy (v té době byly na pastvinách)  se rozhostila Střední Albrechtova škola, která prezentovala práci svých studentů (obor zemědělství, hotelnictví, podnikání a polygrafie) a také se postarala o výstavku drobných hospodářských zvířat. V prostorech seníku probíhaly hudební, taneční vystoupení a odborné prezentace našly své místo v prostorech VIP místnosti nad kravínem, které také plánovaně navštívila mezinárodní Angus tour delegace.

Na louce vedle farmy byly rozmístěny drobní zemědělci, zemědělské asociace, stroje, traktory a atrakce pro děti. Na louce byla k vidění výstavka zemědělských strojů (moderních i historických) a děti a dospělí se mohli radovat z projížďky na ponících nebo v kočáře.

Děkujeme firmám, organizacím a soukromým osobám, kteří pomohli jak finančně, tak fyzicky při přípravách a konání akce:

Ministerstvo zemědělství, město Č. Těšín, Moravskoslezský kraj, AC Steel, Třinecké železárny, Strojírny a stavby Třinec, Renomia, Startronic, ČSOB, Stoplast, Agrocentrum, Addinol, Top Agri, KuhnCenter, Mitrenga a.s., BKB metal, Autodům Vrána, Pol-agro, BV-Technika, CIME, Wafarex, AGA 24, Pure Ventures, Aplaus, Glaspo trade, Ing. Jiří Wawrzyczek.

 


 

Kontakt

Máte dotaz? Chcete se domluvit na osobní nezávazné schůzi ZDARMA? Vyplňte kontaktní formulář níže nebo volejte na jedno z uvedených tel. čísel. Jsme připraveni Vám zodpovědět jakékoliv dotazy týkající se organizace - plánování - koordinace svateb a jiných oslav.


  Ing. Lenka Janeczková
  Tel.: +420 776 162 283
  Email: oslavte@oslavte.cz
  Celá ČR (speciálně Moravskoslezský kraj)
  IČ: 73080934 (jsme plátci DPH)
  Sídlo - Třinec